0
(0)

Teatr repertuarowy utrzymuje na swoich deskach przez pewien okres czasu kilka sztuk teatralnych, grając je na zmianę, jednocześnie pracując nad kolejnymi premierami. W takim teatrze znajdują się pomieszczenia techniczne, odpowiednia scena, maszyneria, oświetlenie, dekoracje a zespół aktorski jest zatrudniony na stałe i tylko czasem zatrudnia się kogoś z zewnątrz według aktualnych potrzeb. Większość współczesnych teatrów to właśnie teatry repertuarowe. Wśród nich są zarówno teatry wspomagane przez państwo oraz teatry komercyjne, prywatne.

Teatr repertuarowy bardzo prężnie rozwinął się w dwudziestoleciu międzywojennym w Wielkiej Brytanii. Powstała tam cała sieć teatrów a na ich deskach grano tradycyjne przedstawienia współczesnych autorów brytyjskich takich jak George Bernard Shaw czy John Priestley. Annie Horniman w Gaiety Theatre i Barry Jackson w Birmingham Repertory Theatre zapoczątkowali granie jednej sztuki, jednocześnie pracując nad kolejną.

Teatr obok kina był weekendową rozrywką brytyjskiej klasy średniej. Sztuki teatralne, zazwyczaj komedie lub kryminały były wystawiane w cyklach tygodniowych, dzięki czemu widzowie mogli co tydzień oglądać nową premierę. Współcześnie przedstawienia są grane znacznie dłużej a dobór repertuaru jest bardziej ambitny.

905436_70024291

Podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów 0

Nie ma jeszcze ocen! Bądź pierwszym oceniającym ten artykuł.