pianino

0
(0)

Muzyka filmowa to gatunek muzyczny specjalnie stworzony na potrzeby filmu.

Muzyka filmowa może być ilustrację lub kontrapunktem obrazu czyli swoistym dopełnieniem obrazu, nastroju, charakteru czy przeżyć. Początki muzyki filmowej powstały wraz z kinem niemym. Od tamtego czasu ten rodzaj muzyki znacznie ewoluował.

W kinie niemym muzyka była grana na żywo, w czasie projekcji filmu. Utwory muzyczne zazwyczaj były wykonywane na pianinie przez tzw. tapera. Jednak bywały również zespoły muzyczne czy wielkie orkiestry takie jak: The London Symphony Orchestra. Muzykę dla orkiestry pisali kompozytorzy, często znani, tacy jak: Siergiej Prokofjew czy Dymitr Szostakowicz. Taperzy natomiast wykorzystywali już istniejącą muzykę, którą dobierali do danego filmu. Pomagały im przy tym wydawnictwa nutowe mające w swoich zbiorach motywy do scen pogoni, kłamstwa, miłości itp. Film dźwiękowy położył na tym kres.

Współcześnie dąży się do jak najwierniejszego oddania świata, który widzimy na obrazie poprzez muzykę. Na przykład muzyka opowiadająca o amerykańskim południu będzie miała zapożyczenia z muzyki gospel. Natomiast muzyka do filmu o powstaniu irlandzkim będzie miała elementy folkloru irlandzkiego.

Strony powiązane tematycznie z artykułem:
Arkadiusz E. Ruth – kompozytor muzyki filmowej

Podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów 0

Nie ma jeszcze ocen! Bądź pierwszym oceniającym ten artykuł.