0
(0)

Bombka nazywana gdzieniegdzie również bańką jest to ozdoba na choinkę wykonana zazwyczaj z bardzo cienkiego szkła. Bombki są malowane ręcznie i często posrebrzane od wewnątrz. Początek ich powstania przypuszcza się na rok 1847 kiedy to Hans Greiner wykonał je w Lausch w Niemczech. Wg. legendy nie stać go było na typowe wtedy dekoracje w postaci jabłek, cukierków czy orzechów i udekorował choinkę pomalowanymi wydmuszkami.

Na terenach Polski bombki pojawiły się w XIXw. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i zazwyczaj kształtem przypominały jabłka lub orzechy. W późniejszym okresie dodano do tego kształty butów, parasolek, instrumentów muzycznych i innych przedmiotów codziennego użytku. Ozdoby początkowo sprowadzano z Norymbergii – swoistego zagłębia produkcji bombek choinkowych.

Obecnie Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w produkcji ręcznie robionych bombek. Większość wyrobów idzie na eksport na niemal cały świat.

W Polsce istnieją głównie małe i średnie firmy zajmującą się produkcją bombek i są to zazwyczaj wiekowe rodzinne przedsiębiorstwa produkujące małe dzieła sztuki.

bombka świąteczna

Podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów 0

Nie ma jeszcze ocen! Bądź pierwszym oceniającym ten artykuł.